Soru-Cevap

"Sormak istediğiniz sorular için adereli@guralsapanca.com adresinden Ali Dereli'ye ulaşabilirsiniz."
*Sorularınız 24 saat içinde sitemizde yanıtlanacaktır*


 • Bir ayda maksimum ne kadar kilo vermeliyiz?

  Burada şimdi söyleyeceklerim bunu okuyanların canını sıkabilir ama maalesef araştırmalar bunu göstermekte. Dünya sağlık örgütünün önerisi haftada 500 gram ile 1 kilogram kaybetmeniz yönünde, sağlıklısının bu olduğunu söylemektedir. Hatta yeni bir araştırma daha da can sıkıcı, eğer verdiğiniz kiloları geri almak istemiyorsanız, bir yılda vereceğiniz kilo en fazla şu anki ağırlığınızın %5-7 ‘si olmalıdır. Yani 80 kilodaki bir birey yılda 4 ile 6 kilo kaybetmelidir. Bunun üzerinde kaybettiği zaman geri alma oranı yükselmektedir. Aslında uzun soluklu ve daha garantili baktığınızda 5 yıl sonra hiç geri gelmeyen 20 kilo kaybettiğinizi düşünsenize bir..

  Not: Sağlık durumunuzu etkilemeyecek bir biçiminde yukarıda söylediğim rakamların üzerinde kilolar veren ve hala bunu koruyan danışanlarım var (4 ayda 30 kilo gibi). Burada önemli olan sizsiniz. Sizin yaşama ve düzenli beslenmeye bakışınız.

 • Zayıflama hapları kısa dönemde kurtarıcımız olur mu?

  Vücut ağırlığımızı oluşturan ana birkaç birim vardır. Vücuttaki kas ağırlığımız, yağ ağırlığımız ve sıvı ağırlığımız. Sabah ile akşam arasında bile vücut ağırlığında bireysel olarak fark etmekle birlikte 1 -4 kilo arasında değişiklik olmaktadır. İçtiğimiz sıvılar, yediğimiz yiyecekler, dışkılamamız ile ilgili değişkenlik gösterir. Vücut sağlığını tehdit eden yağ fazlalığıdır, obezite yada şişmanlığın tanımı da böyledir. Ağırlığın fazla olması değildir şişmanlık, vücuttaki yağ yüzdenizin normalin üzerinde olması durumudur.

  Bu açıklamanın ışığında piyasada bulunan bütün kısa dönemli kilo verdireceğini söyleyen haplar, çaylar, bantlar hepsi vücudunuzdaki sıvı miktarını azaltmak üzerine tasarlanmışlardır. Zaten yağların eriten bir madde daha bulunulamamıştır. Siz tartının üzerine çıktığınızda evet kilonuzda bir azalma görülecektir, fakat bu gerçek manadaki bir kilo azalması değildir. Formula bir yarışçıları her yarış sonrası 3-3.5 kilo kaybetmektedirler. Yakında Formula bir zayıflama bandı, yada arabası çıkarsa şaşırmayın. Formula 1 arabasıyla 4 saatte 3 kilo gibi…

 • Bitkisel çaylar ile zayıflamak mümkün mü?

  Bu tür çayların temelinde diüretik (vücuttan su atıcı) etki oluşturan mekanizmalar vardır. Faydaları azımsanmayacak derecededir fakat kilo vermek için değil. Hanımların özel günlerindeki ödem durumlarında, içkiyi fazla kaçırdığınız günlerin ertesi gününde, uzun yolculuklar sonrasında ödeminizden kurtulmak için rahatlıkla başvurabilirsiniz. Burada bir dipnot söylemekte fayda var. Vücudunuzdaki atılan suyu yerine mutlaka koymalısınız, hatta içtiğiniz her bitki çayı ile birlikte bir o kadarda saf su içmenizde fayda vardır.

 • İdeal kilo nasıl hesaplanır. Vücudumuzdaki yağ oranına mı bakmalıyız, BKİ’ye mi, yoksa boyumuzdan 112 çıkarırsak ideal kilomuzu bulur muyuz?

  İdeal kilonun tanımı şudur bence; sağlığınızı tehlikeye atmayan, vücut işlevlerinizde bir problemin olmadığı, kan değerlerinizin normal sınırlarda olduğu, kendinizi iyi hissettiğiniz kilo sizin ideal kilonuzdur.

  İdeal kilo için dünyadaki tüm sağlık otoriteleri Body Mass İndex (beden kütle indeksi) i kullanmaktadır. Kilonuz (kg cinsinden) / Boyunuzun karesi (metre cinsinden) bize beden kütle indeksinizi vermektedir ki, bu şuan da kullanılan en sağlıklı ve en basit yöntemdir. 50 – 55 yaşından sonra bu değerler iki birim yukarılara çekilebilmektedir.

  Örnek: 72 kg ağırlığında 176 cm boyundaki bir bireyin beden kütle indeksi:
  72/(1,76)2 = 23,2 çıkmaktadır. Bu normal sınırlar arasındadır.

   

  Bu bilgilerin yanı sıra aslında en güvenilir durum vücut yağ yüzdenizin, hatta ve hatta yağ kilogramınızın vücudunuzun neresinde biriktiğinin belirlenmesidir. BKİ’niz yüksek çıkabilir, yağ yüzdeniz yüksek çıkabilir, ama bu yükseklik basenlerinizdeki ve bacaklarınızdaki fazlalıktan kaynaklı olabilir, buda sadece estetik bir problem olmaktan öteye gitmez. Önemli olan karın çevrenizdeki yağlanmanın miktarıdır. Doğru yapılacak, 15- 20 saniye süren vücut kompozisyonu analizi ile durumunuz hakkında en sağlıklı bilgiye sahip olursunuz.

 • Sn. Elif ARIZALI: Detoks Nedir?

  Detoks en genel tanımı ile vücudun toksinlerden arındırılmasıdır.
  Hava kirliliği, besinlerden aldığımız yabancı maddeler, uzun süreli ilaç kullanımı sonrası oluşan hasarlar, sigara ve alkol kullanımı gibi durumlar sonrasında vücudumuza toksin kazandırırız. Oluşan bu toksinler hücrelerimizin yenilenme hızından tutunda, barsak sistemimizin çalışmasına, hatta kilo veremememize kadar bir sürü probleme yol açabilmektedir. Detoks, bu oluşan toksinlerden vücudu arındırma işlemidir. Temiz hava, doğru besin tüketimi, fiziksel aktivite ile birlikte komplike bir işlemdir.

  - Temiz hava: Oksijeni bol, şehir havasından uzak bir yer, aldığınız oksijenin kalitesi bakımından detoks sürecine en büyük katkıyı sağlamaktadır. Cep telefonu kullanmak bile detoks sürecini etkileyebilmektedir.
  - İyi düşünce: Kötü haber, kötü düşünce doğru detoksu etkilemektedir. bunun için detoks sürecinde "yoga" yapmak bu sürece yardımcı olacaktır.
  - Fiziksel aktivite: Vücudumuzdaki toksinleri ter yada idrar yolu ile dışarı atmaktayız. Bu sebeple düzenli fiziksel aktivite yapmak toksinleri uzaklaştırmak için fayda sağlayacaktır.
  - Doğru besin tüketimi: Detoksun belki de en önemli aşamasıdır fakat yukarıda sayılan aşamalardan birinin bile eksikliği tam detoks yapamamanıza neden olacaktır. A vitamini, E vitamini, Selenyum, Cvitamini, Likopen vb. birçok antioksidan madde bulunmaktadır. Genellikle sebze ve meyvelerde bulunan bu besin öğelerinden yeteri miktarlarda almak gerekmektedir.

  Küçük bir tüyo; bütün besinlerin besin öğeleri haşlama sularına geçmektedir. Bulduğunuz taze sebze ve meyveleri büyük bir tencerenin içinde suyun tengi değişinceye kadar haşlayın. Daha sonra çıkan bu suyu tarçın, nane vb. baharatlar ile ağız tadınıza göre tatlandırın. İşte size detoks suyunuz.

 • G. Muslu: Merhaba Ali bey; Tesadüfen buldum sizi... Ben 5 kilo vermek istiyorum... Ne yapmam nasıl zayıflamam gerektiği hakkında bilgi verirseniz sevinirim... Teşekkürler

  Sayın Muslu merhabalar,

  Beslenme düzeni veya diğer adıyla diyet kişiye özel olarak hazırlanması gerekli olan bir olgudur. Bu sebepten sizin kişisel özelliklerinizi bilmeden, kan değerleriniz hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadan birşey söyleyemem. Verilebilecek en iyi cevap şu durumda; Düzenli beslenmeve egzersiz ile bu 5 kilodan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

  Saygılar.